Dün Taşnak, Hınçak…, Bugün ASALA, PKK

Ermeni terör örgütleri dış dünyanın tepkileri üzerine 1980’li yıllarda taktik değiştirerek, PKK terör örgütü ile işbirliğine girmişlerdir. 1984 yılında PKK sahneye çıkarılmış ve ASALA Ermeni terörü geri plâna çekilmiştir. Basında yer alan son bilgiler ışığında, Bekaa ve Zeli kamplarında ASALA ile PKK teröristleriyle birlikte eğitim gördüklerini ortaya koymuştur. Ermeni komiteleri, sözde iddialarını Ermenistan’ın desteği ve Ermeni lobisi aracılığıyla sürdürmeye devam etmektedirler. Çeşitli ülke parlamentolarından asılsız “Ermeni soykırımını” kabul eden yasaların çıkmasını sağlayarak, haksız iddialarını dünya kamuoyuna kabul ettirmeye ve Dağlık Karabağ olayları (Hocalı örneği) unutturulmaya çalışılmaktadır

Söz konusu örnekler olayların hangi merkezlerden idare edildiğini açıkça göstermektedir. Ayrıca bizlere amaç ve faaliyetlerinin ortak olduğu fikrini vermektedir. Bu amaç ve faaliyetleri sırasıyla şöyle ele alabiliriz:.[2]Taşnaksütyun, halkı tahrik etmek ve halk arasında panik yaratmak için 7 Aralık 1993'te yayınladığı haber buna güzel bir misaldir. Taşnaksütyun Partisi haber merkezi yabancı kaynaklardan, özellikle de Fransa istihbarat teşkilatından elde ettiği bilgiye dayanarak Türk Ordusunun Medzamor Atom Elektirik Santrali de dâhil, Ermenistan’daki birçok hedefe füze saldırısında bulunacağını bildirmiştir. Habere göre Türkiye, bu hücumlarına hak kazandırmak için Ermenistan’daki PKK teröristlerinin varlığını bahane edecektir. Türkiye, söz konusu hücumlarını Nahçıvan topraklarından yapacaktır. Rusya ve Ermenistan basınında Türkiye aleyhine çıkan yazılar büyük sonuç doğurmaktadır. Söz konusu yazılarda, kamuoyu “Türk Faktörü” ile korkutulmak istenmektedir. “Uyanan Dev”, “Sovyet İmparatorluğunun Ölüm Meleği”, “Osmanlı Ruhu Diriliyor” ve “Gelecek İmparatorluğun İki Sütunundan Biri” gibi ifadeler sık-sık kullanılmaktadır. Ermeni siyasetçi Andranik de bu tür yazıları dikkate alarak şunları ifade etmiştir: “Ermenistan, Rusya ve İran, Türkiye’nin Azerbaycan ve Orta Asya ile birleşmesini engelleyebilir. Ermenistan ve İran, Türklerin birleşmesine engel olan faktöre dönüşmelidir”

      1) “Batı Ermenistan’ı” dedikleri bölgeyi yani Türkiye topraklarını kendi sınırları içine almak, lobi faaliyetleri ile para harcamak.

      2)ABD’deki 800 bin Ermeniyi bu iş için kullanmak. ABD, Kanada, Fransa, Rusya’daki yüzlerce Ermeni kuruluşundan mali destek sağlamak, Kudüs başta olmak üzere birçok ülkede soykırım içeren anıt, gazete, broşür ve kitap yayınlamak.

      3)Bu ülkelerde oy peşinde olan siyasi çevreleri kullanmak ve iddialarını tüm dünyaya tanıtmak

      4) almaktır.“toprak” ve “tazminat” zorunda bırakmak, sözde soykırımdan dolayı Türkiye’den “tanımak” yoluyla, “terör”Türkiye’yi, bu temelsiz iddiaları (4 T)

Kaynak:

Doç. Dr.,Beşir Mustayev Siirt Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü

haypedia.com
armeniaottomanpedia.com
armeniaturkishpedia.com
HAKKIMIZDA
Yardım
İletişim
© 2015 haypedia.com