Münakaşanın çözüm yolları

Türk-Ermeni münakaşası ekseninde, Türkiye açısından resmi ağızdan verilebilecek cevabı Ahmet Davutoğlu’nun sözlerinde buluyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun 15 Nisan 2010 yılında basına verdiği demecinde: “Türk-Ermeni meselesinin Türkiye ile ABD arasındaki bir konu olmasında hiçbir mantık görmediğini de belirterek, “Türkiye ve Ermenistan iki komşu ülke. Yüzyıllardır birlikte yaşıyorlar. Eğer anlaşamadığımız bir konu varsa aramızda konuşabiliriz. Ancak bunun Türk-Amerikan ilişkilerinin bir ögesi olmaması gerektiğini düşünüyoruz” dedi. Davutoğlu konuşmasında; “komşularıyla “sıfır sorun” politikasını Ermenistan'a da uygulamak istediklerini vurguladı. Davutoğlu, “Yanı başımızda istikrarsızlığın kaynağı fakir bir komşu değil, zengin bir Ermenistan istiyoruz. Tüm komşularımızın zengin ve bizimle barış içinde olmasını arzu ediyoruz. Protokolleri imzalarkenki vizyonumuz da buydu” diye konuştu.

“Türk ve Ermeni ulusları arasında, sadece devletler düzeyinde değil, Paris'te, Los Angeles'ta olsun, yeni bir uzlaşı dönemi istediklerini dile getiren Davutoğlu “Tarihimizle ilgili olarak Ermeni dostlarımızı dinlemeye hazırız” dedi. Hiç kimsenin, hafızasını tek taraflı olarak karşı tarafa empoze etmemesi gerektiğini vurgulayan Davutoğlu, 1915 dönemiyle ilgili olarak, Balkanlardan, Kafkaslardan da 3-4 yılda 2 milyon Türk'ün göçe zorlandığını” hatırlatarak; tarihin parlamentolar yoluyla siyasileştirilmesini asla kabul etmeyeceklerini vurguladı ve “(Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesindeki Ermeni tasarısı oylaması) 22'ye karşı 23 yerine tersi olsaydı, tarihle ilgili yorumlamalar değişecek miydi? Bu mantıklı ve etik değil” ifadesini kullandı. (http://www.ntvmsnbc.com/id/25082231)

BENZER KONULU MADDELER:

haypedia.com
armeniaottomanpedia.com
armeniaturkishpedia.com
HAKKIMIZDA
Yardım
İletişim
© 2015 haypedia.com