Ermeni arşivleri

Eski Türk Tarih Kurumu Başkanı Yusuf Halaçoğlu, basına verdiği demeçlerden birinde; “1992 yılına kadar Devlet Arşivleri Genel Müdür Yardımcısı olduğumdan konu hakkında yeterince bilgiye sahibim, dolayısıyla arşivlerin içyapısını biliyorum, bugüne kadarki gelişmeleri de Tarih Kurumu Başkanı olarak biliyorum. Bugüne kadar aşağı yukarı 680 yabancı bilim adamı Osmanlı arşivlerinden faydalanmıştır. Bunun içinde en çok araştırma yapan Amerikalılar'dır ve bütün dünya devletlerinden bilim adamları araştırma yapmıştır. Şu an arşivlerimiz dünyadaki bütün bilim adamlarına açıktır. Hiçbir gizli saklı olmamak üzere her şeyi ile açıktır. Buna karşılık arşivlerimizin açık olmadığı iddiasında bulunan Ermeniler'in arşivleri kapalıdır. Bunların açılmasına da asla müsaade etmiyor Ermeniler. Biz biliyoruz ki Ermeni arşivlerinde Anadolu'da ne kadar Türk ve Müslüman'ı katlettikleri yazmaktadır. Onun için Ermeniler kendi arşivlerini açmamaktadır. Bizim arşivlerimizin en gizli şifre kalemi evrakınının bulunduğu bölümleri bile açıktır. Herkese açıktır, Ermeniler dâhil olmak üzere.” ( Halaçoğlu, 2002) demiştir.

Yani Osmanlı arşivlerinin kapalılığı gibi bir durum söz konusu değildir. Asıl soru, Osmanlı Arşivi dünyanın her yerindeki araştırmacılar için açıkken, Ermenistan neden kendi arşivlerini açmamaktadır?

Ben Rusya´da Çarlık Rusyası´nın ve Sovyet döneminin devlet arşivlerinde Ermeni Meselisi üzerine çalışmalar yaptım. Bu arşivlerde yaptığım çalışmalarda Türkiye´nin tezlerini destekleyen birçok bilgi ve belgeye ulaştım. Bu belgelerin tümü Çarlık Rusyası´nın ve Sovyet devletinin en üst düzeydeki yetkilileri tarafından imzalanmış raporlar, yazışmalardır. Bunların yanı sıra Rus devlet arşivlerinde bizzat bugün Ermeni devlet arşivlerinde de saklanan birçok Ermeni yetkilisinin belgelerini de buldum. Bu belgelerin hepsi tartışmaya yer bırakmaksızın Ermeni soykırımınnın uluslararası bir yalan olduğunu gözler önüne sermektedir. Rusya ve Türkiye arşivleri açıldığı halde Ermenistan araştırmacılara arşivlerini haksız çıkacakları için açmamaktadırlar.”Bu sorunun cevabı, Ermeni meselesi üzerine birçok araştırmada bulunmuş İstanbul üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Mehmet Perinçek’in şu sözlerinde saklıdır: “

Eski genelkurmay Başkanımız Yaşar Büyükanıt ise, 17 Haziran 2005 tarihinde basına verdiği demeçte, basın mensuplarının gündemden düşmeyen Ermeni tasarısı ve Ermenistan’ın arşivlerini açmaması yolundaki sorusunu şöyle yanıtlamıştır:

“Kendilerine güvenmiyorlar ondan. Türkiye diyor ki ‘gel arşivlerim açık, istediğinizi inceleyelim. Gel ortak komite kuralım inceleyelim.’ Neden kaçar insan. Bakın Türkiye, ‘Haydi çık meydana’ diyor. Bir pehlivan düşünün. Biri mindere çıkıyor, öteki mindere çıkmaktan korkuyor. Ama ‘ben güreşçiyim’ diyor: Güreşçi isen mindere çık. Kendine güvenmediği için, haklı olmadıkları için, onun için, bunun başka izahı yok. Kendine güvenen gelir oturur. Türkiye, resmen teklif etti. ‘Gelin ortak çalışalım’ diye. Ama o sistematik Türkiye düşmanlığı. Aynı zamanda bunların özellikle Ermenistan dışındaki Ermenilerin bir geçim kaynağı olmuş.” (Demirci, 2005.)

haypedia.com
armeniaottomanpedia.com
armeniaturkishpedia.com
HAKKIMIZDA
Yardım
İletişim
© 2015 haypedia.com