İran’da Türklere karşı gerçekleştirilen soykırımın nedenleri ve sonuçları nelerdir?

Azerbaycan’ın işgali denilince hep bugünkü Azerbaycan Toprakları ve Dağlık Karabağ, işgalci olarak da hep Rusya ve Ermenistan aklımıza gelmektedir ancak Azerbaycan topraklarının bir diğer işgalcisi İran’dır. Ermenistan’ın yaptığı tüm işgal ve soykırımın bölgedeki en büyük destekçisi İran olmuştur. Tam iki yüz yıldır tüm Güney Azerbaycan’ı işgal altında tutan İran İslam Cumhuriyeti ile 1991’den beri Kuzey Azerbaycan topraklarının önemli bir bölümünü işgal altında tutan Ermenistan, günümüzde de tam bir ittifak halinde olup, bu ittifak perde arkasından Rusya tarafından da desteklenmektedir.

Esasında Azerbaycan’ı paylaşım savaşı olan Rus-İran savaşı sonucunda Türkmençay anlaşması ile Bakü merkezli Kuzey Azerbaycan Rusya’da kalırken, Tebriz merkezli Güney Azerbaycan İran’ın egemenliği altına girmiştir. Dolayısıyla 1990’lı yılların başında Azerbaycan’ın kuzeyindeki Rus işgali resmen sona ermekle birlikte, Güney Azerbaycan’daki İran işgali 1828 yılından beri yaklaşık iki asırdır resmen sürmektedir.

İran ve Ermenistan arasında “Azerbaycan” toprakları üzerindeki ortak istek, dün olduğu gibi bugünde devam etmektedir.

Öyle ki, 2002 yılında dönemin İran savunma Bakanı Ali Şemhanı, Ermenistan’da soykırım anıtını ziyaret ederek, “Osmanlı’nın Ermenilere yaptığı soykırımdır” demiş, yine aynı senenin Nisan ayında 30 İran milletvekili sözde Ermeni soykırımını kabul etmiş, 2004 Eylül ayında İran Cumhurbaşkanı Hatemi, Ermeni Soykırımı Anıtına çelenk bırakmıştır.

haypedia.com
armeniaottomanpedia.com
armeniaturkishpedia.com
HAKKIMIZDA
Yardım
İletişim
© 2015 haypedia.com