Azerbaycan topraklarının işgali

1989-1993 yılları arasında, Azerbaycan Cumhuriyetinin Dağlık Karabağ ve çevresindeki Laçın, Kelbecer, Gubadlı, Zengilan, Cebrayıl, Füzuli Ağdam (ilçe merkezi ve arazisinin büyük bir kısmı), Füzuli (ilçe merkezi ve arazisinin büyük bir kısmı) ilçeleri Ermenistan tarafından işgal edilmiştir. Bugün Füzuli ilçesinin Horadiz kasabasından başlayarak Zengilan ilçesinin sınırına dek uzanan 198 kilometrelik Azerbaycan-İran ve 360 kilometrelik Azerbaycan-Ermenistan olmak üzere toplamda 558 kilometrelik sınır Ermenistan’ın kontrolündedir. Şuanda Dağlık Karabağ bölgesinde yalnız Hocavend rayonunun Nergiztepe denen bölgesi (114 bin m2) Azerbaycan’ın yönetiminde bulunmaktadır.

Bu işgaller esnasında 20000 Azerbaycanlı ölmüş, 100 binden fazla kişi yaralanmış, 50 bin kişi çeşitli yaralar alarak sakatlanmış, 4853 kişi kaybolmuş, onlardan yalnızca 1357 kişi esaretten kurtulmuştur. 783 kişi ise hala Ermenistan’da rehin olarak tutulmaktadır. Uluslararası Kızılhaç Komitesi verilerine göre 439 kişi ise esaret sırasında hayatını kaybetmiştir.

Azerbaycan BM aracılığıyla uluslararası kamuoyunu Ermenistan-Azerbaycan sorunu hakkında bilgilendirerek barışın elde olunması için çaba sarf etmektedir. 1993 senesinde BM Güvenlik Konseyi Ermenistan-Azerbaycan sorununa ilişkin 822, 853, 874, 884 sayılı kararları almış, alınan kararlarda Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü yeniden onaylamış, ateşkes ilan edilmesi, askeri operasyonların durdulması konusunda talepte bulunmuştur. 2008 senesinde BM Genel Kurulunda “Azerbaycan`ın işgal edilmiş topraklarındaki durum” isimli kararda kabul edilmiştir. Ancak BM üyesi olan Ermenistan alınan kararları bugün dahi ihlal etmeye devam etmektedir.

haypedia.com
armeniaottomanpedia.com
armeniaturkishpedia.com
HAKKIMIZDA
Yardım
İletişim
© 2015 haypedia.com