Karabağ’ın Kelbecer bölgesinin işgali

araziye sahiptir. 1993 yılı 1-3 Nisan aralığında Ermeni askeri birlikleri, Karabağ’ın dağlık kısmının sınırlarında kalan Kelbecer ilini işgal etmiş ve bu işgal sonucunda 60698 Azerbaycanlı kendi anayurtlarından kovulmuştur. Kelbecer işgali 511 kişinin ölümüne, 321 kişinin ise kaybına sebebiyet vermiş ve il ilk hesaplamalara göre 761 milyon dolar maddi zarara uğramıştır. Bununla birlikte 24 bin 279 çocuğa zarar verilmiş, onlardan 734 çocuk yetim kalmış, 172 kültür merkezi, 96 okul, 76 sağlık ocağı, 1 müze mahvedilmiştir.2Kelbecer, Kelbecer Rayonunun idari merkezidir. Kelbecer Rayonu ise 8 Ağustos 1930 tarihinde rayon statüsu almıştır. 1992 senesinde Azerbaycan parlamentosunun kararıyla eski Ağdere (Mardakert) rayonunun 20 köyü Kelbecer rayonuna katılmıştır. 1 Ocak 2007 tarihinde mülteci nüfusu 74.885 kişi olan Kelbecer, Dağlık Karabağ topraklarının dışında bulunan, 1936 km

Azerbaycan’ın Kars Başkonsolosu Ayhan Süleymanov, Azerbaycan’ın Kelbecer bölgesinin işgalinin 21. yılı dolayısıyla yayınladığı mesajda, BM Güvenlik Konseyinin 822 sayılı kararına dikkat çekmiş ve şunları söylemiştir:

““Kararda tüm işgalci güçlerin Kelbecer ve Azerbaycan'ın diğer işgal edilmiş bölgelerinden derhal çıkarılması talebi olsa da maalesef bu karar Ermenistan'ın işgalcilik tutumundan dolayı şimdiye kadar icra edilmemiştir. Şu sırada Kelbecer ilinin nüfusu Azerbaycan Cumhuriyeti'nin 56 bölge ve şehrinin 707 yerleşim merkezinde göçmenlik koşullarında yaşıyor. Kelbecer bölgesinde kalmış 13 bin kadar bireysel konut, 37 bin 852 hektar orman alanı Ermeniler tarafından şimdi de talan olmaktadır. Hatta Ermenistan Cumhuriyeti Birleşmiş Milletler ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ilkelerine aykırı olarak 1999 yılından beri Kelbecer bölgesinde diğer illerden getirilme Ermenilerin yerleştirilmesine başlamıştır. Beyan ediyoruz ki Ermenistan, sorunla ilgili kabul edilmiş uluslararası belgelerin hükümlerini yerine getirmeli, Azerbaycan'ın toprak bütünlüğü sağlanmalı, zorunlu göçmenlerin bozulmuş hakları geri kazanılmalı ve kendi yurtlarına geri dönmelidirler.”

 

haypedia.com
armeniaottomanpedia.com
armeniaturkishpedia.com
HAKKIMIZDA
Yardım
İletişim
© 2015 haypedia.com