Sumgayet olayları

Sumgayet olayları, Şubat 1988'de Azerbaycan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti'nin Sumgayet kentinde Ermenistan'dan kovulan Azerbaycanlı mültecilerin tarafından Ermeni sakinlerini hedef alan hareketidir. Çıkan olaylar neticesinde SSCB Genel Savcılığı tarafından açıklanan resmi ölüm bilançosuna göre Sumgayet eylemlerinde 26 Ermeni ve 6 Azerbaycanlı olmak üzere toplam 32 kişi ölmüştür. Bilindiği üzere 1988'de Ermenistan'dan 250 binden fazla Azerbaycan Türkünün zorla yerlerinden edilmesinin yanı sıra Dağlık Karabağ’da Azerbaycanlıların Ermeni milliyetçileri tarafından katledilmesi derin bir iç çatışmaya yol açmıştı.

Dr. Hatem Cabbarlı’dan aktarmak gerekirse; Sumgayet olaylarından sonra yapılan araştırmalar ve mahkemede olayı organize edenlerin ve gerçekleştirenlerin merkezi Hükümet ve Ermenistan istihbaratı ile işbirliği yapan Ermeniler olduğu ortaya çıkmıştır. Bu olayların Sovyetler Birliği yetkilileri tarafından düzenlendiğini dönemin İstihbarat Bakanı Kruçkov da onaylamıştır.

Sumgayet olaylarını organize eden Ermeni Eduard Grigoryan mahkeme kararı ile 12 yıl cezaya çarptırılmış, suçu tam olarak ispatlanamayan Azerbaycanlı Ahmed Ahmedov ise idama mahkum edilmiştir.

Sumgayet olaylarında Eduard Grigoryan’ın Ermenileri öldürdüğü mağdur Ermeniler tarafından da onaylanmıştır. İlginç olan ise öldürülen Ermenilerin tamamının Ermeni terör teşkilatlarına para ödemeyen kişiler olmasıdır.

2011 yılında Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Sumgayıt olayları ile ilgili ceza davası soruşturmasının yenilenmesi konusunda talimat vermiştir.

haypedia.com
armeniaottomanpedia.com
armeniaturkishpedia.com
HAKKIMIZDA
Yardım
İletişim
© 2015 haypedia.com