1918 yılında Azerbaycan’da gerçekleştirilen ve Bakü, Kuba gibi yerleşim bölgelerini içine alan soykırım

Atahan Paşayev’in “Ermenilerin Azerbaycan Halkına Karşı Toprak İddiaları” adlı kitabından aktarımla; 1917 yılının Ekim ayında Rusya’da Bolşeviklerin yönetimi ele geçirmesinin ardından Rus ordusunun Birinci Dünya Savaşına katılmaması ve cephelerden geri çekilmesi sonucu Rusya’nın Kafkas cephesinde Ruslarla aynı safta savaşan Ermeni birlikleri de silah ve cephaneleri ile evlerine dönmüşlerdi. Genel olarak Bakü şehrinde yığınak yapan söz konusu birlikler sessiz bekleme içerisindeydiler.

V. Lenin tarafından Güney Kafkasya komiseri olarak atanmış Taşnak sempatizanı S. Şaumyan Bakü’ye gelerek yönetimi ele almıştı. Daha sonra S. Şaumyan’ın komutasına geçen söz konusu Ermeni birlikler 1918 yılının Mart ayında Bakü’de daha sonra ise Azerbaycan genelinde Müslüman halka soykırım uygulamıştır.

Üç günde (30, 31 Mart ve 1 Nisan) S. Şaumyan ve onun Bolşevik “maskeli” Taşnak arkadaşlarının emriyle Bakü’de gerçekleştirilmiş katliamlar ile ilgili aynı yılın Nisan ayının 13’ünde onun Moskova’ya Halk Vekilleri Konseyi’ne yazdığı mektubunda, katliamların nedeninin Ermenilerin Azerbaycanlılara karşı düşmanlığı değil, bölgede Sovyet egemenliğinin sağlanmasından kaynaklandığını bildirmiştir… Mektupta, katil Ermeni Taşnaklar “barış güvercinleri”, Müslümanlar ise kan içen haydutlar olarak lanse edilerek Tiflis ve Yelizavetpol’da kendi konumlarını sağlama alan Müslüman milliyetçi partileri Bakü’de gayri Müslimlere karşı birçok şiddet gerçekleştirmiştir” denilmiştir.

Kuba’da ise; Kuba şehir yöneticisi A. Alibeyov’un verdiği bilgiye göre 1918 yılı Mayıs ayının 1’inde üç yönde şehre giren Amazaps komutasındaki birliğin 4 top ve 8 makineli tüfeği olduğu söylenmiş ve Mayıs ayının 10’una kadar şehirde insanlık dışı eylemler gerçekleştiren Amazaps komutasındaki birlik tarafından ilk gün şehrin aşağı mahallelerinde 713, ikinci gün ise 1012 Azerbaycan Türkü öldürülmüştür.

 

haypedia.com
armeniaottomanpedia.com
armeniaturkishpedia.com
HAKKIMIZDA
Yardım
İletişim
© 2015 haypedia.com