Ermeni kültür ve sanatında sözde Ermeni soykırımı

Basında, edebiyatta, sanatın hemen her alanında ve siyasette sıkça Türk düşmanı faaliyette bulunan Ermeni lobisi, kültür ve sanat etkinliklerinde de bu fikirlerini desteklemek amaçlı bir araca dönüştürmüşlerdir.

filmini Kanada'da çekmeye karar verdiğinde Kanada Ermenilerince ona filmi çekmesi için son derece yüklü bağışlar yapılmış, böylece daha düşük bir bütçeden, daha geniş imkânlarla film çekilebilmiştir.Araratİlk başlarda amatörce kendini gösteren bu sistem zaman içinde bilinçli ve etkili bir “propaganda mekanizması”na dönüşmüştür. 1984 sonrası Ermeni terör saldırılarının kısmen de olsa azalmasıyla birlikte yine “barış dolu” tavırlarına girme ve bu yolla kendilerine destek sağlama amacı güden Ermeniler sivil faaliyetlerden çok daha fazla yararlar ummaya başlamıştır. Bu çerçevede Avrupa ve Kuzey Amerika'daki zengin Ermeni kuruluşları propaganda ve lobicilik için kullanılmak üzere bütçeler oluşturulmuştur. Atom Egoyan, ünlü

Ünlü Ermeni kökenli Kanadalı tiyatrocu Hrant Alianak'da “Ermeni soykırımı” ile ilgili bir oyun sergilediğinde seyircilerin büyük bir kısmının Ermeni olduğunu gördüğünü ve Ermeni toplumundan bu konular ile ilgili daha fazla oyun sergilemesi için maddi destek aldığını, bununla birlikte Ermenilerden topladığı paralarla senede en az bir tane Ermenilerle alakalı oyun oynamaya karar verdiğini söylemiştir.

Yukarıda verilen iki örnek dışında, esasen Ermeni sorununa değinmeyen Ermeni sanat ürünleri ve sanatçıları da Ermeni propaganda aracının bir parçası olarak görülmekte, böyle gösterilmektedir. Sonuç olarak Ermeni diasporası eline geçen tüm fırsatı amacı uğruna kullanmaktan kaçınmamaktadır.

haypedia.com
armeniaottomanpedia.com
armeniaturkishpedia.com
HAKKIMIZDA
Yardım
İletişim
© 2015 haypedia.com