Hemşinliler

Hemşinliler (Ermenice: Համշենցիներ), genellikle Türkiye'de Artvin ve Rize illerinde yaşayan, nüfusları yaklaşık olarak iki yüz bin kişiden oluşan Ermeni kökenli halktır.  Hemşinli tanımı, kendilerine ait olan bir kültürü ve dili ifade eder. Günümüzde Hemşinlilerin önemli bir kısmı Türkiye'de büyük şehirlere ve Rusya, Gürcistan, Ermenistan gibi ülkelere dağılmış durumdadır. Bu dağılışın siyasi, ekonomik, dini v.b bir çok nedeni bulunmaktadır. Hemşinlilerin, büyük çoğunluğunun sahip oldukları dinin İslam olmasından dolayı bu yönleriyle Ermenilerden ayrılırlar.

Bert Vaux'a göre; Hemşinliler doğu, batı ve kuzey 3 grup halinde incelenmelidir.

Doğu Hemşinliler (Homşetsi) : Artvin'in Hopa (özellikle Kemalpaşa) ve Borçka ilçelerinde yaşayan, ana dili Ermenice'nin batı lehçelerinden biri olan yerli halkça Homşetsi/Hemşotsi, Homşetsi lizu (lezu) (Hemşinli dili) veya Hemşince olarak adlandırılan dili olan Sünni Müslüman gruptur. Dilbilimci Vaux bu dili Homşetsma olarak adlandırmıştır.

Batı Hemşinliler (Armeni) : Rize'nin Hemşin, Çamlıhemşin ilçeleri ile Fındıklı, Çayeli, Pazar, Ardeşen ve İkizdere ilçelerinin yüksek ve dağlık bölgelerinde yaşayan, Ermeni asıllı olan fakat ana dili Türkçe, dini Müslüman olan halktır.

Kuzey Hemşinliler : Günümüzde Abhazyas'da ve Rusya'nın Kuzey Kafkasya'daki topraklarında yaşayan, Osmanlı döneminde Hemşin'den ayrılmak zorunda kalmış ve göç ettikleri Samsun, Ordu, Trabzon ve Giresun'da yaşamış, ana dili Hemşince olan Hıristiyan gruptur.

                                                              

 

Kaynakça

Bert Vaux, ''Hemshinli The Forgotten Black Sea Armenians'', 1966. http://hemshin.org/books/Hemshinli-%20Bert%20Vaux-%20Harvard02%20April%201996.pdf

Vaux, s.1-2. http://hemshin.org/books/Hemshinli-%20Bert%20Vaux-%20Harvard02%20April%201996.pdf

 

haypedia.com
armeniaottomanpedia.com
armeniaturkishpedia.com
HAKKIMIZDA
Yardım
İletişim
© 2015 haypedia.com