Kemal Karpat

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Washington ve Rewington üniversitelerinde siyasal ve sosyal bilimler üzerine master ve doktora yaptı. Romanya'da tarih ihtisasının ardından Amerikan tarihi, Rus tarihi, Ortadoğu tarihi ve Osmanlı tarihi konularında çeşitli kurslara katıldı. 20 ülkede yayımlanmış 130 makalesi ve 16 kitabı bulunmaktadır. Amerika'daki Türk Araştırmaları Cemiyeti'nin kurucusu ve başkanı, Orta Asya Cemiyeti'nin (ACAS) kurucusu. Şu anda İstanbul Şehir Üniversitesi Tarih Bölümünde Tarih Profesörü olarak çalışmaktadır. Türk Tarih Kurumu şeref üyesidir.

Yurtdışında en çok ilgi gören eseri Ottoman Population adlı çalışmasıdır. Kitap, Wisconsin Üniversitesi tarafından basıldı. TBMM Onur Ödülü sahibidir.

Tarihçi Kadir Mısıroğlu'nun başkanlığını yaptığı Osmanlılar İlim ve İrfan Vakfı'nda 1997 senesinde "Abdülhamid ve Hür İslam" isimli bir sempozyumda tebliğlerini sunmuştur. [5] Diğer konuşmacılar: Açılış konuşması Kadir Mısıroğlu, Prof. Dr. Nazif Şahinoğlu, Prof. Dr. Ramazan Buti, Prof. Dr. Kemal Karpat, Prof. Dr. Muhammed Harb, Prof. Dr. Mehmet Bayraktar, Prof. Dr. Hamdi Döndüren.Sempozyumları ve Tebliğleri.

Türk Dış Politikası TarihiTürk Demokrasi TarihiOsmanlı′dan Günümüze Ortadoğu′da Millet, Milliyet, MilliyetçilikOsmanlı′dan Günümüze Kimlik Ve İdeolojiOsmanlı′dan Günümüze Etnik Yapılanma ve GöçlerOsmanlıdan Günümüze Edebiyat Ve ToplumOsmanlı′dan Günümüze Asker Ve SiyasetOsmanlı NüfusuElites And ReligionDağı Delen IrmakOsmanlı ve Dünya Osmanlı Devleti ve Dünya Tarihindeki Yeri.Osmanlı Modernleşmesi Toplum, Kurumsal Değişim ve NüfusTürkiye'de Siyasal Sistemin Evrimi 1876-1980Ottoman Population 1830-1914. Demographic and Social Characteristics.Ortadoğu'da Osmanlı Mirası ve UlusçulukOttoman Borderlands: Issues, Personalities, and Political Changes (Robert Zens ile beraber)Osmanlı'da Değişim Modernleşme ve UluslaşmaOsmanlı'dan Günümüze Elitler ve DinOsmanlı Nüfusu (1830-1914) Demografik ve Sosyal ÖzellikleriOsmanlı Geçmişi ve Bugünün Türkiye'siİslamın SiyasallaşmasıOsmanlı’dan Günümüze Kimlik ve İdeolojiEserleri:

BENZER KONULU MADDELER:

haypedia.com
armeniaottomanpedia.com
armeniaturkishpedia.com
HAKKIMIZDA
Yardım
İletişim
© 2015 haypedia.com