24 Nisan’da Gerçekten Ne Oldu?

24 Nisan’ı soykırım iftirasının simgesi hâline getiren diaspora Ermenileri, tarihin en büyük iftirasına imza atmışlardır. Ermenilerin arzuları üzerine ABD Başkanı’nın ‘Büyük Felâket’ (Medz Yeghem) dediği 24 Nisan 1915 tarihinde ne oldu?

 

Diaspora ve Ermenistan, bu tarihte İstanbul’da yaşayan Ermeni aydın, sanatçı ve gazetecilerinden 235 kişinin tutuklanarak Ayaş ve Çankırı’ya sürgüne gönderildiğini ve orada öldürüldüğünü ileri sürerler.

Halbuki, Osmanlı Arşivleri belgelerine göre, bu iddialar gerçek dışı ve iftiradan ibarettir. Bu tarihte, nüfus sayımlarına göre İstanbul’da yaşayan 77 bin Ermeni vatandaşımızın sadece binde 3’üne tekabül eden 235 kişi iddia edildiğinin aksine komitacı oldukları ve ülkenin her tarafına yayılan terör eylemlerinin arkasında oldukları gerekçesiyle gözetim altına alınmışlardı. Trenlerle Ayaş ve Çankırı’ya nakledilen komitacılar, bu kentlerde karakola imza vermek şartıyla serbestçe dolaşabilmiş ve kiraladıkları evlerde oturmuşlardı.

 

Tutuklanan Çetecilere ve Komitacılara Ne Oldu?

Ermeniler yüzyıldır bu insanların Ayaş ve Çankırı’ya tutuklanmaya değil öldürülmeye götürüldüğünü ileri sürdüler. Hâlbuki tutuklar, devlet tarafından kendileri için Osmanlı Bütçesi’nden tahsis edilen 2897 kuruş ödenekle kısa bir süre bu şehirlerde yaşadılar. Çankırı’da tutulan 155 kişiden 35’i on üç gün sonra serbest bırakıldı. 8 Mayıs 1915 tarihinde serbest kalanlar arasında Vahram Torkumyan, Agop Nargileciyan, Karabet Keropoyan, Zare Bardizbanyan, Pozant Keçiyan, Pervant Tolayan, Rafael Karagözyan ve Vartabet Komidas gibi çok sayıda ünlü Ermeni de vardı. Çankırı’da tutulanlardan İmparatorluk sınırları içerisindeki Zor vilayetine sürgüne gönderilenler sadece 57 kişidir. 7 kişi yabancı ülke uyruğunda oldukları için sınır dışı edilmişti.

Sevkiyat sırasında Ankara civarında Kürt Alo çetesinin tren baskınında öldürülenlerin sayısı ise 5 kişidir.

Ayaş’ta kaldığı tespit edilen 178 kişinin 10’u 8 Mayıs’tan itibaren serbest bırakıldı. Aralarında Kozan milletvekili Hamparsum Boyacıyan ve Sivas milletvekili A. Dağavaryan’ın bulunduğu 6 kişi ise yargılanmak üzere çeşitli illerdeki sıkıyönetim mahkemelerine sevk edildi. Bir kısım tutuklu ise Zor şehrine sürgüne gönderildi. Diğerlerinin İstanbul dışında bir şehre gitmelerine izin verildi. Zor’a gönderilenler arasında Milletvekili Kirkor Zohrap ve Vartkes Serengülyan gibi ünlüler de var. Bunlar Çerkez Ahmet çetesi tarafından Diyarbakır’da katledildi. Katillerin tamamı Cemal Paşa tarafından idam edildi. Suçu sabit olup, idam edilenlerin sayısı resmen sadece 20 kişidir. Suçlu bulunup hapis cezası alanların kalanları ise savaş sonrası 10 Kasım 1918 günü serbest bırakılmıştır.

Ermeni diasporasının ve Ermenistan’ın kin ve ırkçılığa dayanan ünlü 24 Nisan iftirasının içyüzü işte budur.

 

PDF -> English, Türkçe

haypedia.com
armeniaottomanpedia.com
armeniaturkishpedia.com
HAKKIMIZDA
Yardım
İletişim
© 2015 haypedia.com